www.sercemazur.pl Strona Główna www.sercemazur.pl
Serce Mazur . pl - Dla wszystkich, którym bliskie są Mazury...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzysz - obóz jeniecki I WŚ
Autor Wiadomość
Cezar 

Wysłany: 2009-04-16, 07:04   

Fotka aukcyjna. Wszedłem w kontakt mailowy z jej właścicielem. Podpis w albumie brzmiał: Arys/Obóz jeniecki. Dziś dostałem odpowiedź, że album zawierał zdjęcia z lat 1941/1942, więc można wykasować mój wcześniejszy post, żeby nie zaśmiecał tematu.

kwj 
Administrator
Leśnik bez etatu ;)

Wysłany: 2009-04-16, 10:21   

Pod wieżyczką stoi "koch", to wskazuje na okres przed lub w trakcie II w. ś.

pucior 
Administrator

Wysłany: 2009-04-16, 11:08   

Zdjęcie niech zostanie, może stanie się przyczynkiem do dyskusji o innych obozach w Orzyszu. Wiadomo np. że koło Orzysza zakwaterowano Rosjan, którzy przekroczyli granice Prus Wsch. po bitwie warszawskiej 1920 r. Ilu ich było? Znacie jakieś ciekawe szczegóły?

Wracając do czasów I WŚ. Znalazłem zdjęcie widoczne w załączniku - przedstawia jeńców rosyjskich biorących udział o uroczystym odsłonięciu cmentarza wojnennego na południe od centrum (BTW. czy coś z niego zostało?). Miało to miejsce 2 czerwca 1918 r. Widać grupkę ok. 50 jeńców, między nimi są strażnicy.

Na stronie http://boards.ancestry.co...al/2730/mb.ashx jest informacja o Angliku, który dostał się do niewoli w marcu 1918 r. W sierpniu został przerzucony do obozu w Orzyszu.

arys 2.6.1918.jpg
Plik ściągnięto 250 raz(y) 75,51 KB

kwj 
Administrator
Leśnik bez etatu ;)

Wysłany: 2009-04-16, 11:21   

Zdjęcie z załącznika przedstawia otwarcie cmentarza przy drodze Orzysz-Pisz z tego linka:
http://dawnypisz.orzysz.o...z/cmentarz.html.
Aktualnie został po nim tylko zalesiony teren z głazem na którym był duży krzyż. Myślę, że Anarchista posiada aktualne foto, to niech dołoży.
I pozwolę sobie dołożyć jeszcze składankę admina :-)

aryscm2.jpg
Plik ściągnięto 238 raz(y) 251,5 KB

aryscm1.jpg
Plik ściągnięto 236 raz(y) 258 KB

Cezar 

Wysłany: 2009-04-16, 11:54   

Jeńcy rosyjscy podczas czerpania wody z Kanału Orzyskiego. Na moście pilnujący ich strażnik, parę metrów dalej beczkowóz, kilku gapiów.

Gefangene Russen .jpg
Plik ściągnięto 292 raz(y) 213,45 KB

Cezar 

Wysłany: 2009-06-22, 20:39   

Rosyjscy jeńcy i niemiecka eskorta przed narożnym sklepem należącym do Niemca żydowskiego pochodzenia, Emila Czwalinny. Sklep mieścił się w budynku nr 2 na ulicy Giżyckiej (dawna nazwa Lötzenerstraße). Dziś po budynku nie ma żadnego śladu, w tym miejscu znajduje się sklep "Gracja". Dla lepszego zobrazowania umieściłem zdjęcie ulicy Giżyckiej z tamtego okresu.
Mała ciekawostka jaką udało mi się znaleźć szukając śladów po Emilu Czwalinnie. Niejaki Theodor Czwalinna, który mieszkał w Rostocku i służył w 1. zapasowym batalionie 12. Brandenburskiego pułku grenadierów im. Księcia Pruskiego Karola (1. Ersatz Bataillon des 2. Brandenburgischen Grenadier-Regiments Nr. 12), urodził się w... Orzyszu, 23 lipca 1887 r. Musiał więc być spokrewniony z Emilem (najprawdopodobniej był jego synem). Theodor znajduje się w księdze pamiątkowej poległych żołnierzy niemieckich wyznania żydowskiego (zginął 14.06.1915 r.).

Gefangene Russen mit Bewachung.jpg
Plik ściągnięto 246 raz(y) 220,53 KB

Lötzenerstraße.jpg
Plik ściągnięto 222 raz(y) 260,48 KB

Dzedzej 

Wysłany: 2010-03-31, 20:40   

Kartka z obozu.
Adam Ossowski używał polskich znaków w nazwisku Mączyńska, a w adresie napisał "aleje".

1917, karta widokowa wysłana 25.XII.1916 z obozu jenieckiego w Orzyszu.jpg
Plik ściągnięto 163 raz(y) 20,03 KB

pucior 
Administrator

Wysłany: 2010-03-31, 21:30   

A jak miał napisać, bo nie mogę załapać? Wielką literą? Mnie osobiście bardziej zaciekawiło zapisanie Johannisburga przez "ceha" (ch) ;-) A.B.T. - co to za jednostka?

Jeszcze jednak kartka z obozu:

Orzysz obóz jeniecki.jpg
z allegro
Plik ściągnięto 195 raz(y) 32,48 KB

Dzedzej 

Wysłany: 2010-03-31, 23:00   

pucior napisał/a:
A jak miał napisać, bo nie mogę załapać?

Myślałem, że nazwy ulic były zruszczone. Lodz napisał w ówczesnej wersji niemieckiej. Użył też zwrotu fraulein. Chodziło mi tylko o to, że to najprawdopodobniej Polak.

krzymen 

Wysłany: 2010-04-02, 10:03   

Proszę zwrócić uwagę na adres panny Mączyńskiej, do której pisał Kriegsgefangenen Adam Ossowski - Lodz (Pfaffendorf). Księży Młyn (zwany z niemiecka "Pfaffendorf"), to osiedle mieszkaniowe wybudowane dla pracowników zakładów włókienniczych Scheiblera w Łodzi.

To, że adres jest napisany częściowo po niemiecku, to nic dziwnego. Mój ojciec, jeniec z następnej wojny, musiał adresować swoje listy WARSCHAU a nie WARSZAWA. Tego wymagali Niemcy.

A.B.T. = Abteilung? Zapewne oddział jeniecki.

Odpowiedz do tematu