www.sercemazur.pl Strona Główna www.sercemazur.pl
Serce Mazur . pl - Dla wszystkich, którym bliskie są Mazury...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare księgi w Morągu anno 1945- znany czy nieznany epizod?
Autor Wiadomość
pawada 

Wysłany: 2010-01-02, 11:01   Stare księgi w Morągu anno 1945- znany czy nieznany epizod?

Już drugi raz natykam się na ślad tej historii. Tym razem we wspomnieniach Emilii Sukertowej- Biedrawiny („Dawno a niedawno”, Olsztyn !965), która w drugiej połowie lat 40. poszukiwała na terenie Okręgu Mazurskiego poniemieckich wydawnictw dla tworzonej przez siebie biblioteki Instytutu Mazurskiego. Parę cytatów:
- „Z tym >>papierem<< pojechaliśmy ze Skurpskim do Morąga. W wielkiej hali złożone tam były olbrzymie ilości poniemieckich wydawnictw, zwiezionych z różnych stron”.
-„Hala zaskoczyła nas bogactwem porzuconych w nieładzie tomów i tomików. Całe góry roczników czasopism królewieckich od końca XVIII wieku poczynając(…)”.
- „Tam w Morągu zdobyłam mnóstwo cennych starodruków oraz trzydzieści trzy wielkie woluminy recesów sejmików wschodniopruskich od 1545 roku”.
- „(…) we wnętrzu okładki spoczywa pierwszy arkusz Brewiarza Kromera z 1581 roku, zawierający kartę tytułową i słowo wstępne biskupa. Ten egzemplarz, jedyny w Polsce, a jeden z trzech w Europie, znaleziony przeze mnie w Morągu(…)”.
- „Instytut Mazurski przyczynił się do wzbogacenia zbiorów fromborskich (ofiarowaliśmy Muzeum piętnaście tomów starodruków z dziedziny astronomii znalezionych przeze mnie w Morągu, w tym dwa dzieła Kopernika(…)”.

Po raz pierwszy przeczytałem o tym w jakiejś książce z witryny „Odkrywcy”- szukał śladów tej historii w Morągu Tomek Sowiński. Autor pisał tam o zwożeniu przez Niemców do Morąga i okolicznych miejscowości ksiąg z uniwersytetu w Królewcu. We wspomnieniach osoby, z która autor rozmawiał, pojawia się szopa na Starym Mieście, z której zaraz po wojnie, przez wyłamane deski, osadnicy wyciągali niemieckie druki na rozpałkę. Prawdopodobnie chodziło nie tylko o księgi- autorowi pod koniec lat 90. ktoś w Morągu proponował sprzedaż dość cennego obrazu.
Księgi złożone w Morągu trafiły do Olsztyna, Torunia, Gdańska. Część została rozszabrowana- sama Sukertowa pisze o człowieku, który kilka dni przed nimi przyjechał po księgi pięciotonową ciężarówką i wywiózł te z najładniejszymi okładkami i zdobieniami.
Tyle. Pytania tradycyjne- kto, kiedy, po co, jak.

mariuszemc 

Wysłany: 2010-01-02, 15:55   

no baaa.... przyjechali i rozkradli, taka Polaka natura....... nic dodać nic ująć

pawada 

Wysłany: 2010-02-01, 09:24   

Znalazłem poniewczasie temat na marienburgu założony przez Ewingi na podstawie artykułu p. Adamczewskiego. To ta sama sprawa i sam czytałem parę lat temu ten artykuł, nie mogąc skojarzyć źródła. Zastanawia mnie pewna rozbieżność co do miejsca składowania ksiąg- wielka hala p. Sukertowej to jednak nie szopa. Zastanawiałem się, co autorka mogła mieć na myśli- odliczając aule szkolne (napisałaby, że w szkole) i teren jednostki wojskowej, wyszło mi, że mogła to być hala magazynowa przy stacji kolejowej, istniejąca do dzisaj.

pawada 

Wysłany: 2010-12-12, 19:39   

Duże budynki gospodarcze istniały także na dawnym terenie "Mafagu" między ulicami Dąbrowskiego i Mickiewicza. Całkiem niedawno rozebrano ostatni z nich, mieszczący się przy warsztacie samochodowym na ul. Szpitalnej. Niezależnie od miejsca składowania tych książek, ciekawe, jakie było przeznaczenie tych budynków w czasach niemieckich.

pawada 

Wysłany: 2016-11-30, 15:17   

Ten budynek także spełnia warunki "wielkiej hali" sprzed 70.lat. Był też położony najbliżej centrum miasta.

2n.jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 182,94 KB

Anrep
Fascynat Oberlandu

Wysłany: 2016-11-30, 21:04   

Moim zdaniem to nie mogła być ta lokalizacja

Przeski 

Wysłany: 2016-12-01, 18:23   

Paweł, chyba to skrzydło pałacu?
Trudno jest odnależć czy też namierzyć miejsce. Pan Stanisław Plaziński na przykład pamięta że jakieś stare książki znajdowały się w dużym budynku gospodarczym który znajdował sie obok szkoły podstawowej (wtedy była tylko jedna). Widać ten budynek na niektórych starych fotografiach szkoły Nie wiadomo jednak czy to chodziło o tą tymczasową składnice skarbów z Królewca. Myślę, ze uparty badacz znalazłby odpowiedź w materiałach archiwalnych AP w Olsztynie.
Kiedyś myślałem o budynkach hurtowni WPHW/PZGS-u, róg 3-go Maja i Mickiewicza ale przeczytałem ostatnio wspomienia Sebelii van der Toorn i pisze ona że w kwietniu 1945 roku w dużym pomieszczeniu tej hurtowni odbyło sie przyjęcie, wielka gala, wydane z okazji przekazania administracji miasta przez radzieckiego komendanta na które musiała iść ze swoim mężem. Tak a propos makabryczny opis tego przyjęcia.
Włodek pamięta dużą stodołę która przylegała do pasażu handlowego na dzisiejszej Mickiewicza a dokładniej do budynku gdzie dzisiaj Orange ma swój punkt sprzedaży.
Załączam link do fragmentu zdjęcia lotniczego gdzie oznaczyłem stodołę i miejsce gdzie był ten duży budynek gospodarczy koło szkoły (nie jest on widoczny na zdjęciu, to co widac to była chlewnia): https://dl.dropboxusercontent.com/u/55194033/Sk%C5%82adnica%20ksi%C4%85%C5%BCek.jpg

pawada 

Wysłany: 2016-12-01, 19:54   

Faktycznie skrzydło pałacu. Jakoś skiepściło mi się oko...Prawdopodobny ten budynek przy szkole, ale myślę, że E.Sukertowa-Biedrawina zauważyłaby w swojej relacji, że leży on przy szkole właśnie.

pawada 

Wysłany: 2018-12-28, 22:35   

Ciekawy artykuł "Zapomniana biblioteka z Markowa":

http://www.wbp.olsztyn.pl/bwm/bwm_2016_1-2.pdf

Warto też przeczytać artykuł p. Grzegorza Sztury z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, który jest chyba najpełniejszym dotychczas opracowaniem tematu ("Okolice Ostródy" 2013):

https://www.researchgate....ckiej_w_Toruniu

Odpowiedz do tematu