Historia regionu

Kalendarium działań wojennych 1914/15 r.

febr1915

Szczegółowy przebieg działań wojennych 1914/1915 w powiecie Pisz.

Ogólne omówienie działań w powiatach przyległych (Szczytno, Mrągowo, Giżycko, Ełk, Kolno), a także ważniejsze działania w Prusach Wschodnich i Kongresówce jako tło historyczne.

Czytaj więcej...

Wspomnienia wojenne Bernharda Hahn'a.

Bernhard-Hahn-1914
Zimowa bitwa na Mazurach 7 - 21 luty 1915 r.

"Moje przeżycia z wojny w latach 1914 - 1915" - Bernhard Hahn

 
Od momentu wybuchu Wielkiej Wojny Światowej długo czekałem na dzień powołania do służby wojskowej.

Czytaj więcej...

Fort Lyck

F O R T  L Y C K

lyck1Jedną z wielu atrakcji turystycznych naszych okolic, jest Jezioro Śniardwy z dwoma wysepkami. Wyspa Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza, położone są w południowo - zachodniej części tego rozległego jeziora.

Czytaj więcej...

Pomnik w Turowie

Plan turowa przed 1945 r.W roku 1929 przypadła 500 rocznica lokacji wsi. Z okazji tego okrągłego jubileuszu zaplanowano uroczystości, w których uczestniczyć mieli m.in. Naczelnik Okręgu Urzędowego z Jeży, Naczelnik Powiatu z Pisza, Prezydent Rejencji z Olsztyna, a nawet Przewodniczący Parlamentu z Królewca. Korzystając z faktu obecności tak wielu ważnych osób dnia 9 czerwca 1929 roku dokonano odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej w latach 1914 – 1918. Budowniczym obelisku był mieszkaniec Turowa, mistrz murarski Soika (Soyka)1.

 

 

Czytaj więcej...

Tajemnicze groby w Kotle.

Nic niby szczególnego ale...

 

mapaKocioł to obecnie niewielka wieś położona ok. 8,5 km na wschód od Pisza, lokowana w 1445 roku. W XVI w. osada należała do szlacheckiej rodziny Blumsteinów, ale przed 1642r. znalazła się w posiadaniu rodu Rostecków. Ok. 400 m na północ od wsi, na leśnym wzniesieniu położony jest stary cmentarz wiejski.

 

Czytaj więcej...

Melioracje w okolicach Orzysza.

Mapa okolic Orzysza z 1800 r
Mapa okolic Orzysza z ok. 1800 r.
Na Mazurach niezmordowanie i z najlepszymi rezultatami kontynuowano prace melioracyjne. Rzeką (przepływająca w okolicach miasta Orzysz) jezioro Orzysz łączy się z położonym niżej jeziorem Śniardwy. Do 1863 r. był w Orzyszu duży młyn przynoszący szkody ludności zamieszkującej nad jeziorem Orzysz oraz nad powiązanymi z nim, leżącymi wyżej zbiornikami.  Spiętrzał on bowiem wodę do takiej wysokości, że wiele tysięcy mórg mokradeł pozostawało bezużytecznych.

Czytaj więcej...

Plac Dybicza pod Jeżami

Marszałek Iwan Dybicz„DIBITSCHPLATZ"


Około kilometra na południe od Jeży, 300 metrów na wschód od szosy do Kolna znajduje się miejsce opisane na mapie topograficznej sprzed 1945 roku jako „Dibitschplatz". Na mapie tej oznaczono również aleję obsadzoną drzewami, prowadzącą od szosy do tego miejsca.

Czytaj więcej...

Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.