Stowarzyszenie

Nowy eksponat

bunker
Stowarzyszenie pozyskało nowy zabytek do swojej ekspozycji fortyfikacyjnej. Unikatowy schron wartowniczy tzw. "Einmann Bunker", który dotarł do nas z Elbląga i jest wynikiem współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym "DENAR".

Czytaj więcej...

Motocykliści w Regelbau 502

motowycieczka
W niedzielę 2 października po raz kolejny gościliśmy grupę motocyklistów z Bractwa Motocyklowego "Wadera" z Pisza. Motocykliści mieli okazję zwiedzenia naszego schronu. Z naszych obserwacji wynika, że wśród motocyklistów są dwie frakcje zwiedzających. Frakcja minimalistyczna, której wystarczy zwiedzanie "na Japończyka" tzn. maksymalnie trzy minuty na schron. Druga frakcja to "dogłębni eksploratorzy" precyzyjnie oglądający każdy zakamarek bunkra (ciekawe, czy zależy to od marki maszyn, którymi dysponują?). Wizyta była bardzo sympatyczna, a rozmowy na temat fortyfikacji przeciągnęły się ponad założony przez organizatorów czas.

Wycieczka miłośników historii

wycieczka502
W dniu 1 października obiekt nasz odwiedziła grupa młodzieży szkolnej z Gminnego Zespołu Szkół w Piszu. Młodzież pod opieką historyków: Marii Kozikowskiej i Ireneusza Chmielewskiego odwiedziła schron Regelbau 502.
W trakcie wizyty młodzież została zapoznana z historią powstania Piskiej Pozycji Ryglowej, typami schronów występującymi w Piszu, wyposażeniem socjalnym schronu oraz uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierza niemieckiego w okresie poprzedzającym wybuch wojny.

Dzień chłopaka przy Regelbau 502

szkola2
W dniu 30 września organizowaliśmy ognisko dla 2 klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Piszu.
Dzieci oprócz pieczenia kiełbasek mogły poczuć się prawdziwymi żołnierzami, nauczyć się rozwijania linii telefonicznej, obsługi telefonów i łącznicy telefonicznej.
Dzieci również przymierzały wojskowe hełmy i sprawdzały ile waży wojskowy karabin.

Wykrywka, kociołek i tajemnicza bańka

1rygielpisz
Czasami trzeba oderwać się od codzienności. Wtedy wystarczy pomysł, kilka SMS-ów i grupa znajomych z podobną pasją. W niedzielę 25 września realizowaliśmy nasze pasje na wspólnym wyjeździe wykopkowo-rekreacyjnym w okolicach Niedźwiedziego Rogu. Ci bardziej leniwi realizowali się kulinarnie przy gotowaniu gulaszu w węgierskim kociołku. Po zakończeniu bezkrwawych "łowów" był czas na degustację gulaszu i ocenę znalezisk. Niewątpliwie królem
łowów został kolega Mirek wyciągając z głębokości ok. 1,5 metalową bańkę z dziwną zawartością. Oficjalna wersja mówi, że to bańka z naftą, ale wyobraźnia podsuwa inną wersję bliższą podniebieniu każdego Polaka. Niestety Miras nie raczył dokonać komisyjnego otwarcia bańki, więc nigdy nie rozwiążemy tej zagadki. Po drodze mała czarna w Gościńcu kolegi Mirosława Gworka, następnie udaliśmy się na tzw. "Starą cegielnię" w Wejsunach, aby z wysokości wzgórza górującego nad Warnołtami podziwiać piękno tego jeziora.

Przy ognisku o historii

ogniskoolaf
Wieczorem 20 września w miłej i koleżeńskiej atmosferze odbyło się spotkanie przy ognisku.
Zaproszeni goście: Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski podzielili się z nami swoją wiedzą historyczną i doświadczeniem z prac poszukiwawczo-archeologicznych.
Rozmowy przy pieczeniu kiełbasek mają swój specyficzny klimat, a degustowane (w sposób kontrolowany) produkty regionalne zacieśniły przyjaźń mazursko-kujawską. Następnego dnia od rana wyruszyliśmy "w pole" zapoznając gości z miejscami związanymi z historią naszego powiatu.

Przy ognisku o historii i jej poszukiwaniu.

plakat
Zarząd Stowarzyszenia "Piska Pozycja Ryglowa" zaprasza wszystkich amatorów "aktywnego poszukiwania historii" na ognisko, które odbędzie się we wtorek 20 września o godz. 18.00 przy schronie Regelbau 502 (ul. Nidzka).
Naszymi gośćmi będzie Olaf Popkiewicz archeolog pól bitewnych, współtwórca programów telewizyjnych "Poszukiwacze Historii", uczestnik wielu wykopalisk archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie Białorusi, Ukrainy i w Polsce. Rekonstruktor-odtwórca sylwetki żołnierza 1 SBS spod Arnhem oraz żołnierza z pułku piechoty II RP doby Kampanii Wrześniowej. Kolekcjoner militariów z czasów I i II Wojny Światowej. Specjalizuje się w odznaczeniach niemieckich i ekwipunku wojskowym polskim, niemieckim i radzieckim.
Drugim z zaproszonych gości będzie Sebastian Witkowski, historyk, rekonstruktor techniki wojskowej, rekonstruktor historyczny-odtwórca żołnierza piechoty radzieckiej z 1943 roku i kolekcjoner umundurowania i wyposażenia wojskowego.

Podkategorie

Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.