Stowarzyszenie

Renowacja pomnika w Grzegorzach

grzegorze_pomnik

Wieś Grzegorze lokowana w 1437 r., pod nazwą Grogersdorf, na terenach już zasiedlonych przez prokuratora rastemborskiego Gerlacha Merza za zgodą wielkiego mistrza krzyżackiego Pawła von Russdorfa, na 30 włókach (łanach) na prawie chełmińskim, z obowiązkiem dwóch służb zbrojnych konnych.

Czytaj więcej...

Młodzieżowy Obóz Historyczny

oboz

Stowarzyszenie „roZruSZnik” przy Zespole Szkół Zawodowych w Piszu we współpracy ze Stowarzyszeniem Historycznym "Piska Pozycja Ryglowa" w dniach 20-21 czerwca 2011 r. zorganizowało, w ramach realizacji zadania publicznego „Upowszechnianie wiedzy o kulturze regionalnej i narodowym dziedzictwie kulturowym”,

Czytaj więcej...

Zwiedzanie schronów na Dzień Dziecka

usciany W dniu 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka, gościliśmy na wycieczce szkolnej, uczniów ze Szkoły Podstawowej w Uścianach. Nasi goście ruszyli śladami historii po Ścieżce Fortyfikacyjnej, oraz zwiedzali wnętrza schronów. Dzieciom najbardziej podobał sie schron Regelbau 502, który jest w trakcie renowacji. O urządzeniach i roli jaką pełniły schrony w okresie II wojny światowej opowiadał Mieczysław Raczyński, członek naszego stowarzyszenia.

 

Więcej zdjęć z wycieczki tutaj: Wycieczka

Kolejny schron do renowacji

PAKPo przeprowadzonych we wrześniu pracach ziemnych, przyszedł czas na renowację samego schronu.

Czytaj więcej...

Renowacja wewnątrz schronu Regelbau 502

boazeria4

W dniu 29 października wygraliśmy konkurs ogłoszony przez Burmistrza Pisza dla organizacji pozarządowych na wykonanie zadania, polegającego na częściowej renowacji schronu Regelbau 502. Termin wykonania do 31 grudnia br.

W projekcie wnioskowaliśmy o wykonanie boazerii wewnątrz schronu oraz wykonanie przewodnika turystycznego w formie strony internetowej pt. "Trasa historyczna".

Czytaj więcej...

Prace przy schronie Regelbau 502

plot1 Kolejny etap renowacji schronu przy ul. Nidzkiej.

Na przełomie października i listopada prowadzone były prace renowacyjne wnętrza schronu, budowy ogrodzenia i dojazdu na teren schronu.

 

 

Czytaj więcej...

Narodowe Świeto Niepodległości

pomnikW Piszu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
 
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny.
Nastepnie wszyscy zebrani przemaszerowali z orkiestrą i kompanią honorową na ul. Armii Krajowej, gdzie odsłonięto pomnik poświęcony "Pokoleniom Polaków, które w XX wieku walczyły o wolną Polskę".
Odbyły się uroczyste przemówienia, apel poległych oraz salwa honorowa.
Następnie zebrani przy dźwiękach Orkiestry Dętej przemaszerowali pod piski ratusz, gdzie dzięki grupie pasjonatów przedstawiono inscenizację historyczną.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.