Stowarzyszenie

Piknik Rodzinny w Bemowie Piskim

Na zaproszenie komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu braliśmy udział w Pikniku Rodzinnym w Bemowie Piskim. Impreza odbyła się 10 września na pobliskiej strzelnicy czołgowej. Goście i zwiedzający biorący udział w pikniku mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem Wojska Polskiego, postrzelać z broni asg, markerów do paintballa, wspinać się na ściance wspinaczkowej. Stanowisko GRH "Johannisburg" przy "Stowarzyszeniu Piska Pozycja Ryglowa" przedstawiało obozowisko złożone z celt i namiotu. Prezentowaliśmy wyposażenie polowe Wehrmachtu i uzbrojenie. Szczególne wrażenie na zaproszonych gościach robił patrol motocyklowy w pełnym umundurowaniu oraz możliwość przejechania się prawdziwym wojskowym motocyklem.

Nowe eksponaty

nowe eksponaty
Nowe nabytki w naszej 502-ce: garłacz do wystrzeliwania granatów z kb. Mauser mod. 98k, dysza z mechanizmem zapalającym niemieckiego miotacza ognia Flammenwerfer 42, zasobnik na naboje 37mm do PAK36, skrzynia  na ładunki miotające do 10cm l.F.M.18, handgranat - nosidło na granaty trzonkowe.
 
Foto archiwum: RemesFoto

Diorama

diorama
Na zaproszenie Nadleśnictwa Spychowo, nasze Stowarzyszenie wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej "Johannisburg" działającej przy Stowarzyszeniu wzięliśmy udział w otwarciu ścieżki fortyfikacyjnej. Koledzy z GRH "Johannisburg" przy jednym ze schronów zorganizowali dioramę pokazującą umundurowanie i wyposażenie żołnierzy niemieckich z 1939 roku oraz elementy wyposażenia schronów. Diorama cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.
 
Foto archiwum: RemesFoto

Ścieżka fortyfikacyjna "Szczycieńskiej Pozycji Leśnej"

szczycienska
Pierwszego lipca br. w miejscowości Połom koło Spychowa otwarto kolejną (drugą) ścieżkę fortyfikacyjną na terenie Puszczy Piskiej. Ścieżka ulokowana jest w lasach leśnictwa Połom, ok. 3 km od Spychowa i w odróżnieniu od pierwszej puszczańskiej ścieżki "Piskiej  Pozycji Ryglowej" jest bardziej urozmaicona.

Czytaj więcej...

II Turystyczny Rajd Samochodowy szlakiem schronów "GalindeStellung”

DSC 5736a
Kolejny rajd po fortyfikacjach "Galindestellung" za nami. 25 czerwca zwiedzaliśmy obiekty Punktu Oporu Kozioł i Punktu Oporu Turośl. Był to rajd dla "twardzieli", bo jak inaczej nazwać osoby które mimo zabójczej temperatury i perspektywy spóźnienia się na mecz naszej reprezentacji na Euro 2016 przybyły, by wspólnie podziwiać "dyskretny urok fortyfikacji". W ciągu ok. pięciu godzin przejechaliśmy 80 km i zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Pisza, aby dopingować "naszych orłów". Na sierpień planujemy kolejną wyprawę, tym razem na sowiecką Linię Mołotowa.
 
Foto archiwum: RemesFoto

Rekonstrukcja historyczna w Kumielsku

DSC01600
W sobotę 18 czerwca w ramach pikniku parafialnego w Kumielsku odbyła się rekonstrukcja historyczna epizodu walk granicznych z 1939 roku.

Czytaj więcej...

Zaproszenie na wykład do MZP

enigma

Zapraszamy na wykład, oraz możliwość zobaczenia oryginalnego egzemplarza urządzenia szyfrującego ENIGMA.

Dzięki uprzejmości Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy w Muzeum Ziemi Piskiej będziemy gościli Pana płk. Jerzego Lelwica, kustosza zbiorów specjalnych Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
Płk Jerzy LELWIC współautor kilku wydawnictw poświęconych historii polskiej kryptologii, aktywny uczestnik konferencji i sesji naukowych związanych z tematyką łamania szyfrów Enigmy. Autor „Kalendarium z życia i działalności M. Rejewskiego”, kilku wystaw oraz wielu artykułów prasowych. Zaangażowany propagator dorobku i znaczenia osiągnięć polskiego radiowywiadu.

Temat spotkania: „Wkład Polaków w dzieło złamania szyfrów Enigmy i jego wpływ na losy II wojny światowej”:
- organizacja polskiego wywiadu radiowego,
- zaangażowanie profesjonalnych matematyków do łamania szyfrów niemieckich,
- sukcesy Polaków w łamaniu szyfrów Enigmy,
- współpraca z aliantami we Francji i W. Brytanii,
- znaczenie informacji uzyskanych z dekryptażu na przebieg II wojny światowej,
- losy polskich kryptologów po zakończeniu wojny.

 

 

Zapraszamy 10 czerwca 2016 roku o godz. 18.00 w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

 

Podkategorie

Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.