Stowarzyszenie

Nowy eksponat przy schronie Regelbau 502

Waży ponad pół tony i prawdopodobnie to pozostałość po haubicy, która została porzucona przez Rosjan w okolicach Ostrołęki w 1941 roku. Od kilku dni przy piskim schronie Regelbau 502 można podziwiać nowy eksponat. Element lufy z obsadą zamka rosyjskiej 122 mm haubicy wz. 38 pozyskało Stowarzyszenie Historyczne "Piska Pozycja Ryglowa".

Czytaj więcej...

Poszukiwacze Historii i las pełen tajemnic

W sobotę 13 maja w piskich lasach można było spotkać niecodziennych gości - ekipę filmowców realizujących kolejny program "Poszukiwacze Historii". Autorzy programu Olaf Popkiewicz i Piotr Wiznerowicz zostali zaproszeni przez członków Stowarzyszenia Historycznego "Piska Pozycja Ryglowa" do wspólnego poszukiwania artefaktów z drugiej wojny światowej.

Czytaj więcej...

Nowy eksponat

Otrzymaliśmy nowy eksponat do naszej ekspozycji militarnej.
Jest to skrzynka na nosidło granatów trzonkowych z 1939 r.
Skrzynka podarowana przez p. Mirosława Gworka z Głodowa.

 

Foto archiwum: RemesFoto

Zimowe odwiedziny

W dniu 27 stycznia gościliśmy grupę dzieci z Kolna. Uczniowie przyjechali do Pisza w ramach zajęć zorganizowanych w czasie ferii szkolnych. Organizatorami byli ks. Adam i ks. Grzegorz, księża z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata i p.w. Św. Anny w Kolnie. Nasi goście poznali sporo wątków z historii Pisza i Ziemi Piskiej. Wizyta w Muzeum Ziemi Piskiej przybliżyła najodleglejszą historię Ziemi Piskiej, a wizyta w schronie Regelbau 502 historię militarną naszego regionu. O historii piskich fortyfikacji i codziennym życiu żołnierzy w schronach opowiadał Prezes Stowarzyszenia "Piska Pozycja Ryglowa", a po innych obiektach oprowadzał Mieczysław Raczyński. Najmłodsi z dużą uwagą obejrzeli zbiory w części ekspozycyjnej poznając elementy wyposażenia schronu i żołnierskiego ekwipunku.

Foto archiwum: RemesFoto

Wyróżnienie od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego

DSC 1710a
Dwadzieścia dziewięć osób i organizacji społecznych odebrało wyróżnienia z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Czwartkowej uroczystości nagrodzenia zasłużonych w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniających się działalnością  związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa, a także opieką nad tymi miejscami towarzyszyła konferencja naukowa.

Czytaj więcej...

Baranowo - cmentarz wojenny

baranowo cmentarz
W sobotę 26 listopada prowadziliśmy prace przy zabezpieczeniu zdewastowanego pomnika na cmentarzu wojennym w nieistniejącej wsi Baranowo, gmina Biała Piska.

Czytaj więcej...

Nowy eksponat

bunker
Stowarzyszenie pozyskało nowy zabytek do swojej ekspozycji fortyfikacyjnej. Unikatowy schron wartowniczy tzw. "Einmann Bunker", który dotarł do nas z Elbląga i jest wynikiem współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym "DENAR".

Czytaj więcej...

Podkategorie

Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.