Stowarzyszenie

Poszukiwacze Historii i las pełen tajemnic

W sobotę 13 maja w piskich lasach można było spotkać niecodziennych gości - ekipę filmowców realizujących kolejny program "Poszukiwacze Historii". Autorzy programu Olaf Popkiewicz i Piotr Wiznerowicz zostali zaproszeni przez członków Stowarzyszenia Historycznego "Piska Pozycja Ryglowa" do wspólnego poszukiwania artefaktów z drugiej wojny światowej.

Czytaj więcej...

Nowy eksponat

Otrzymaliśmy nowy eksponat do naszej ekspozycji militarnej.
Jest to skrzynka na nosidło granatów trzonkowych z 1939 r.
Skrzynka podarowana przez p. Mirosława Gworka z Głodowa.

 

Foto archiwum: RemesFoto

Zimowe odwiedziny

W dniu 27 stycznia gościliśmy grupę dzieci z Kolna. Uczniowie przyjechali do Pisza w ramach zajęć zorganizowanych w czasie ferii szkolnych. Organizatorami byli ks. Adam i ks. Grzegorz, księża z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata i p.w. Św. Anny w Kolnie. Nasi goście poznali sporo wątków z historii Pisza i Ziemi Piskiej. Wizyta w Muzeum Ziemi Piskiej przybliżyła najodleglejszą historię Ziemi Piskiej, a wizyta w schronie Regelbau 502 historię militarną naszego regionu. O historii piskich fortyfikacji i codziennym życiu żołnierzy w schronach opowiadał Prezes Stowarzyszenia "Piska Pozycja Ryglowa", a po innych obiektach oprowadzał Mieczysław Raczyński. Najmłodsi z dużą uwagą obejrzeli zbiory w części ekspozycyjnej poznając elementy wyposażenia schronu i żołnierskiego ekwipunku.

Foto archiwum: RemesFoto

Wyróżnienie od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego

DSC 1710a
Dwadzieścia dziewięć osób i organizacji społecznych odebrało wyróżnienia z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego. Czwartkowej uroczystości nagrodzenia zasłużonych w upowszechnianiu idei pamięci narodowej oraz wyróżniających się działalnością  związaną z upamiętnianiem miejsc walk i męczeństwa, a także opieką nad tymi miejscami towarzyszyła konferencja naukowa.

Czytaj więcej...

Baranowo - cmentarz wojenny

baranowo cmentarz
W sobotę 26 listopada prowadziliśmy prace przy zabezpieczeniu zdewastowanego pomnika na cmentarzu wojennym w nieistniejącej wsi Baranowo, gmina Biała Piska.

Czytaj więcej...

Nowy eksponat

bunker
Stowarzyszenie pozyskało nowy zabytek do swojej ekspozycji fortyfikacyjnej. Unikatowy schron wartowniczy tzw. "Einmann Bunker", który dotarł do nas z Elbląga i jest wynikiem współpracy ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym "DENAR".

Czytaj więcej...

Motocykliści w Regelbau 502

motowycieczka
W niedzielę 2 października po raz kolejny gościliśmy grupę motocyklistów z Bractwa Motocyklowego "Wadera" z Pisza. Motocykliści mieli okazję zwiedzenia naszego schronu. Z naszych obserwacji wynika, że wśród motocyklistów są dwie frakcje zwiedzających. Frakcja minimalistyczna, której wystarczy zwiedzanie "na Japończyka" tzn. maksymalnie trzy minuty na schron. Druga frakcja to "dogłębni eksploratorzy" precyzyjnie oglądający każdy zakamarek bunkra (ciekawe, czy zależy to od marki maszyn, którymi dysponują?). Wizyta była bardzo sympatyczna, a rozmowy na temat fortyfikacji przeciągnęły się ponad założony przez organizatorów czas.

Podkategorie

Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.