Narodowe Świeto Niepodległości

pomnikW Piszu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
 
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny.
Nastepnie wszyscy zebrani przemaszerowali z orkiestrą i kompanią honorową na ul. Armii Krajowej, gdzie odsłonięto pomnik poświęcony "Pokoleniom Polaków, które w XX wieku walczyły o wolną Polskę".
Odbyły się uroczyste przemówienia, apel poległych oraz salwa honorowa.
Następnie zebrani przy dźwiękach Orkiestry Dętej przemaszerowali pod piski ratusz, gdzie dzięki grupie pasjonatów przedstawiono inscenizację historyczną.
Członkowie naszego Stowarzyszenia wspólnie z harcerzami i Stowarzyszeniem "Piszanie" po raz kolejny przygotowali rekonstrukcję wydarzeń z 1918 r. pt. "Rozbrojenie żołnierzy pruskich i przybycie Józefa Piłsudskiego".
Scenariusz inscenizacji przygotował P. Waldemar Brenda, kustosz Muzeum Ziemi Piskiej.
 
Pod ratuszem obóz mieli żołnierze pruscy, którzy trzymali wartę. Obok znajdował się targ, gdzie mieszczanie handlowali różnymi towarami. Wokół przechodzili różni ludzie, przejeżdżały dorożki. Wszyscy mieli stroje i mundury z czasów I wojny światowej. Patrol wojskowy kontrolował dokumenty i towar na straganach. Dowódca patrolu zarekwirował od handlującego chłopa worek ziemniaków na potrzeby armii niemieckiej. Nagle żołnierze niemieccy zostali zaskoczeni przez polskie oddziały, które rozbroiły Niemców po kilku wystrzałach z broni palnej.  Przed budynek zajechała bryczka z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, który przyjął meldunek o zdobyciu ratusza i wygłosił do zgromadzonych przemówienie niepodległościowe. reko1  reko2reko3reko4reko5
reko6reko7reko8reko9reko10
Następnie w geście radości w oknach ratusza zawisły biało-czerwone flagi, wszyscy zebrani bili brawa i wymachiwali biało-czerwonymi balonikami i chorągiewkami, zagrała orkiestra i zaczęto rozdawać grochówkę z odbitej z rąk niemieckich kuchni polowej. Po zakończeniu programu, na placu Daszyńskiego mieszkańcy jeszcze długo przebywali ze swoimi dziećmi i robili sobie pamiątkowe zdjęcia z żołnierzami w mundurach z czasów I wojny światowej lub przy muzealnej armacie.
reko11 reko12 reko13
   
Więcej foto z obchodów: RemesFotosik
Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.