Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

dzien wykletych

Akademia, gra terenowa, Msza Święta oraz Apel Pamięci przy Pomniku Wolności – to główne punkty trzydniowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Gminie Pisz.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w 2011 roku i jest świętem państwowym. W tym dniu oddajemy hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszej gminie trwały trzy dni. Rozpoczęła je Akademia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Piszu. Uczestniczyli w niej m.in. Jan Alicki-Burmistrz Pisza, przedstawiciele piskich szkół, posłowie - Jerzy Szmit oraz Zbigniew Włodkowski. Akademię przygotowała młodzież ze „Starego Ogólniaka” pod kierunkiem Andrzeja Zadrogi i Agnieszki Tuzinowskiej – nauczycieli historii.

Hasło przewodnie miejskiej gry terenowej brzmiało „Śladem wyklętych bohaterów”. Uczestnicy zabawy mieli wykonać szereg zadań związanych z rozpoznawaniem postaci „Żołnierzy Niezłomnych”, wieszaniem okolicznościowych plakatów i lokalizacją w przestrzeni miasta pomników i tablic upamiętniających ludzi i wydarzenia związane z walką Polaków o niepodległość w XX w. Gra była także sprawdzianem z udzielania pierwszej pomocy, strzelania z broni ASG i musztry. Ważnymi aspektami zabawy były orientacja w miejskiej topografii, a także umiejętności czytania mapy i zaszyfrowanych wiadomości. Gra była prowadzona m.in. w Parku Solidarności, aptece św. Brunona, schronach z lat II wojny światowej, siedzibie Straży Miejskiej w Piszu. W zabawie uczestniczyły cztery grupy szkolne. Najlepsza okazała się drużyna opatrzona kryptonimem "Wołodyjowski" z Gminnego Zespołu Szkół w Piszu.

W niedzielę, 2 marca , w kościele pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została Msza Święta w intencji „Żołnierzy Wyklętych”. Po Mszy Świętej odbył się przemarsz pod Pomnik Wolności na ul. Armii Krajowej. Podczas Apelu Pamięci głos zabrał Burmistrz Pisza.

- Spotykamy się przy Pomniku Wolności, by wspólnie oddać należny hołd i szacunek ludziom, którzy poświęcili swoje życie, by nasza Ojczyzna była wolna i niepodległa – powiedział Jan Alicki-Burmistrz Pisza – Spotykamy się, by tym ludziom, tym bohaterom powiedzieć - PAMIĘTAMY! Ogromną radością napawa fakt, że obok kombatantów stoją młodzi ludzie, przedstawiciele różnych środowisk, dla których patriotyzm nie jest sloganem, pustym słowem, a stanowi wartość w życiu codziennym.

Po uroczystościach w Piskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu o Powstaniu Warszawskim pt. „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”.

 

dzien wykletych1 dzien wykletych2

Organizatorami obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" byli: Gmina Pisz, Muzeum Ziemi Piskiej, Piski Dom Kultury, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Piszu, Gminny Zespół Szkół w Piszu, Klub Lokalnych Inicjatyw Oświatowych, Światowy Związek Żołnierzy AK, Oddział w Piszu, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa”, Kibice KS "Mazur Pisz", Klub "Gazety Polskiej", Młodzież Wszechpolska.

W organizację gry terenowej zaangażowani byli: Muzeum Ziemi Piskiej, nauczyciele historii z Klubu Lokalnych Inicjatyw Oświatowych, Straż Miejska w Piszu, członkowie 101 kompanii szturmowej ASG, Grupa Rekonstrukcyjna „Johannisburg” oraz uczniowie Liceum Katolickiego działający w Kole Regionalnym i Joannitach. Fundatorem nagród był Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: UM w Piszu Pisz.pl

 

Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.