Ekshumacja mogiły w Szwejkówku

szwejkowko1
Mogiła z ok. 1915 r.
"Rankiem 7 września 1914 r. 1 Dywizja Piechoty w której składzie jest m. in. 43 Pułk Piechoty i 16 Pułk Artylerii Polowej wyrusza szybkim marszem przez Kociołek Szlachecki i Szwejkowo w kierunku na Orzysz. Silny ogień artylerii rosyjskiej z okolic Lisiej Góry powstrzymuje dalszy atak na Orzysz.

Przez całą noc z 7/8 września 1914 r. trwa wymiana ognia artyleryjskiego. W tym czasie Dywizja przygotowuje się do natarcia. Z Białej Piskiej nadciągał 3 Pułk Grenadierów i po połączeniu sił nastąpił atak wojsk niemieckich na pozycje rosyjskie. Główny ciężar walk spoczywał na 43 Pułku Piechoty z Królewca, który atakował pozycje rosyjskie  w rejonie Lisiej Góry. Po ich zdobyciu 1 i 3 Pułk Grenadierów atakował miasto Orzysz i w dniu następnym miasto zostało zdobyte. Zwycięstwo zostało okupione dużymi stratami np. 43 Pułk Piechoty miał 42 zabitych, 106 rannych i 3 zaginionych. Do niewoli dostało się ok. 1000 żołnierzy rosyjskich."

Wśród poległych był m. in. Leutn. d. Res. Hans Nieswandt z Inf. Regt. 43 (43 Pułk Piechoty z Królewca) i kan. Fritz Lemke z 3 Batt. Felda. A. R. 16 (16 Pułk Artylerii Polowej) pochowani w zatartej przez czas mogile, w okolicach Szwejkówka przy drodze Pisz-Orzysz.

W dniu 19 maja 2011 r. grupa ekshumacyjna z Firmy Macieja Milaka ze Zduńskiej Woli przeprowadziła ekshumację żołnierzy poległych 7 września 1914 r. W zapomnianym grobie, oprócz szczątków żołnierzy odnaleziono m. in. naramienniki podporucznika 43 pułku piechoty i lusterko z Królewca, co potwierdziło identyfikację poległych żołnierzy. Dokładne położenie i dane personalne udało się nam ustalić dzięki materiałom archiwalnym. Po ekshumacji szczątki poległych pochowano na Cmentarzu Wojenny w Bartoszach.

szwejkowko2 szwejkowko3 szwejkowko4 szwejkowko5
Mogiła z lat 30-tych Stan mogiły z 2011 r. Naramienniki i lusterko Pruski hak mundurowy
Copyright © Remes
Design by : rygielpisz.eu.